Bez kategorii

Je zdřímnutí během dne zdravé?

Krátký spánek během dne může mít pozitivní dopad na naši pohodu. Měli byste však vědět, že spát během dne se nedoporučuje každému. Jak dlouho by měl trvat regenerační spánek dospělého? Kdy bychom se měli vzdát spánku během dne? Zjisti to!

Zdřímnutí během dne má specializovaný název – „power nap“, který vytvořil slavný výzkumník spánku – James B. Maas. Než se však dozvíme o všech výhodách a nevýhodách odpoledního spánku, stojí za to dozvědět se více o faktorech, které způsobují, že během dne potřebujeme chvilku regeneračního odpočinku, a také o příznacích, které mohou naznačovat, že náhlá ospalost je způsobená nemocí.

Denní ospalost a kvalita nočního odpočinku

Odpolední spánek si spojujeme především s malými dětmi, ale chvilku regeneračního spánku během dne může potřebovat každý z nás. Nejčastěji lidé, kteří vstávají brzy ráno, lidé ve stresu a lidé, kteří vykonávají těžkou fyzickou nebo psychickou práci, pociťují ospalost odpoledne. Někdy se však stává, že denní ospalost souvisí se špatnou kvalitou nočního odpočinku. Kvalitu spánku a účinnost noční regenerace ovlivňují oba vnitřní faktory, mezi které patří: naše zdraví a podmínky v ložnici.

Základ zdravého spánku tvoří:

  • postel,
  • rošt matrace,
  • matrace,
  • polštář.

Rošt a rám postele by měly poskytovat správnou oporu matraci a našemu tělu. Vyplatí se věnovat pozornost kvalitě a odolnosti materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, protože tyto parametry se promítají do životnosti matrace, pohodlí a komfortu spánku. Správná matrace a polštář ovlivňují zdraví naší páteře. Měly by mít správnou elasticitu, díky které bude páteř ve správné poloze. Kvalita matrace a polštáře se také promítá do zdraví svalového a oběhového systému. Vybavení ložnice je doplněno doplňky, které pomáhají chránit matraci a polštáře proti nečistotám, mechanickému poškození a vlhkosti.

Jak spát během dne pro zdraví?

Krátký odpočinek během dne má mnoho výhod, ale pouze za předpokladu, že si zapamatujeme pár důležitých pravidel, jejichž porušení může mít v noci za následek poruchy spánku. Za prvé, a to nejdůležitější, zdřímnutí během dne by nemělo trvat déle než 20-30 minut. Také byste neměli usnout 4-5 hodin před spaním. Kromě toho byste se měli vyvarovat spánku na pohovce v obývacím pokoji a usínání v křesle – nejlepší místo na spaní je pohodlná postel v ložnici. Pokud potřebujeme více než jedno zdřímnutí denně, měli bychom zkrátit dobu spánku na 10-15 minut.

Příliš mnoho spánku během dne může způsobit problémy s usínáním a častým nočním probouzením. Pokud usneme, například na gauči, můžeme trpět problémy s páteří. Dlouhé zdřímnutí v nepohodlné poloze a atmosféra, která narušuje zdravý spánek – například se zapnutou televizí – může navíc vést k bolestem hlavy, podrážděnosti a pocitu sklíčenosti.

Jak zlepšit kvalitu spánku?

Pro zlepšení kvality spánku bychom měli věnovat největší pozornost výběru matrace, která musí být správně přizpůsobena našim individuálním potřebám.

Výbornou volbou pro lidi, kteří mají problémy se spánkem, je například pěnová matrace Splendid Comfort italské značky MollyFlex, která se přizpůsobí tělu i okolí, reaguje na teplotu v místnosti a poskytuje příjemný pocit.

Vynikající volbou pro lidi, kteří chtějí zlepšit kvalitu svého nočního spánku a dobře si odpočinout při odpoledním spánku, je matrace Allegro Soft od MollyFlex. Je věnován lidem, kteří preferují spánek na nepříliš tvrdém povrchu. Matrace Allergo Soft je pružná, vzdušná a 100% antialergická, díky čemuž je vhodná pro osoby alergické na roztoče z domácího prachu.

Vysoký komfort spánku a účinnou regeneraci zajišťují také špičkové matrace španělské značky GOMARCO, které spojují jedinečné vlastnosti moderních pěn a taštičkových pružin. Doporučujeme mimo jiné: matraci Adapt Sac, která je nejen velmi pohodlná, ale také navržená s ohledem na zdraví páteře a účinnou regeneraci těla během spánku. Matrace Adapt Sac značky GOMARCO dokonale podporuje zdraví páteře a zajišťuje správnou regeneraci svalů.

Kdy by nás už měla denní ospalost znepokojovat?

Noční odpočinek je základem dobrého zdraví a pohody. Špatná kvalita spánku se promítá do naší nálady, pracovní výkonnosti a energetické hladiny. Velmi často denní spavost souvisí se špatnou kvalitou spánku a životním stylem, který narušuje cirkadiánní rytmus těla (Různé systémy těla sledují cirkadiánní rytmy, které jsou synchronizovány s hlavními hodinami v mozku. Tyto hlavní hodiny jsou přímo ovlivněny podněty prostředí, zejména světlem, a proto jsou cirkadiánní rytmy svázány s cyklem dne a noci.). Náhlá ospalost, která je doprovázena bolestí hlavy, může naznačovat pokles hladiny glukózy v krvi nebo dehydrataci. Pokud se po jídle cítíme ospalí, můžeme trpět onemocněními souvisejícími s poruchami metabolismu glukózy.

Náhlá denní ospalost může být způsobena různými nemocemi, např. cukrovkou, hypertenzí, hypotenzí, hormonálními poruchami a rakovinou, proto je dobré pamatovat na systematické preventivní prohlídky.

Shrnutí

,,Power nap“, tedy regenerační spánek během dne, vám pomůže znovu získat sílu a energii a zlepší vaši pohodu. Nejčastěji ji potřebují lidé, kteří brzy ráno vstávají, pracují na směny, jsou unavení a přepracovaní, ale denní ospalost může souviset i se stravovacími návyky, dehydratací organismu a nemocemi.

Chceme-li maximálně využít čas vyhrazený pro odpolední spánek, je nejlepší si lehnout na pohodlnou matraci v ložnici. Zdřímnout si v sedě, polosedě nebo vleže na pohovce v obývacím pokoji je špatná volba – naše tělo nebude mít vhodné podmínky pro účinnou regeneraci.