Blog

Barvy ložnice a jejich vliv na spánek

Barvy ložnice a dalších místností ovlivňují naši pohodu. Díky vhodnému výběru barev stěn, dekorací a doplňků můžeme nejen zlepšit estetiku interiéru a proporce místnosti, ale také zajistit zdravý spánek. Jaké barvy se v ložnici nejlépe hodí?

Ložnice by měla navodit klid a pohodu, být útulnou oázou relaxace. Než se pustíme do výběru barev do ložnice, vyplatí se dozvědět se více o vlivu jednotlivých barev na naši náladu a pohodu. Abychom se nedopustili chyb, které mohou mít za následek mimo jiné: pocit úzkosti a potíže s usínáním, je třeba si uvědomit, že místnost na spaní by měla být uspořádána tak, aby bylo zajištěno maximální pohodlí. To se týká nejen barev, ale i prvků výbavy, tedy postele, roštu a především matrace, které tvoří základ zdravého spánku.

Jak barvy ovlivňují naši pohodu?

Výběr barev do ložnice je náročný a zodpovědný úkol – každá barva má specifickou energii a působí na lidský organismus trochu jiným způsobem. Barva stěn, zařízení a dekorací by měla odpovídat nejen trendům v interiérovém designu, ale také našim individuálním potřebám. Díky vhodně zvoleným barvám ložnice můžeme zajistit zdravý, klidný spánek a snížit mimo jiné vysokou hladinu stresu,  která zásadně negativně ovlivňuje kvalitu života.

Jakou barvu zvolit do ložnice?

Barvy se dělí na teplé a studené. Mezi teplé barvy patří mimo jiné: různé odstíny červené a růžové, žluté, oranžové, intenzivní odstíny zelené, fialové a béžové. Většina teplých barev stimuluje, motivuje, dodává energii a zlepšuje náladu, ale teplé, velmi intenzivní barvy mohou také přestimulovat nervový systém. Dokonalým příkladem je červená barva, která dokáže rozpálit smysly, i vyvolat agresi.

Mezi studené barvy patří: tlumená zelená, jemné modré a fialové a různé odstíny šedé. Studené barvy vám pomohou uvolnit se a zklidnit, ale také mohou deprimovat a vyvolávat smutek. Teplé a studené barvy jsou doplněny neutrálními barvami, tedy černou a bílou. Existuje mnoho odstínů bílé a černé, které ovlivňují i ​​naši náladu – studená bílá místnost méně zútulňuje a intenzivní černá podporuje poruchy nálady.

Teplé barvy do ložnice, které místnost zútulní a podpoří relaxaci, jsou především béžová, hnědá, krémové barvy, jemné odstíny růžové a tlumená žlutá, která podporuje klid. Je však dobré vědět, že každý z nás má trochu jinou citlivost na barvy. Lidé, kteří považují teplé barvy za příliš stimulující, by je měli používat s mírou, například jako doplněk k neutrálnímu barevnému základu.

Mezi studené barvy do ložnice, které umožňují relaxaci, zklidnění a usínání, patří například jemné odstíny šedé, jemné odstíny modré, zelené a světle fialová.

Správně zvolené barvy ložnice nenarušují spánkovou hygienu, napomáhají rychlejšímu usínají a tím se probouzíte plni síly a energie na celý den. Ale…barvy stěn pouze doplňují správně vybrané vybavení ložnice. Bez pohodlné postele, matrace, polštáře a doplňků si zdravý, regenerační spánek neužijeme.

Barvy ložnice a velikost pokoje

Při výběru barev do ložnice se vyplatí zvážit nejen jejich vliv na naši pohodu, ale také specifičnost místnosti. Malou ložnici je nejlepší vymalovat v neutrální bílé, která nezahltí malé interiéry a pomůže prostor opticky zvětšit. V případě malého prostoru mohou i tlumené uklidňující barvy, kterými vymalujeme všechny stěny, interiér ,,zahltit“, místo aby zútulnil a napomohl relaxaci. Pokud chceme vnést barvu do malé místnosti, je nejlepší vymalovat jednu stěnu.

Ve velkých ložnicích můžeme nejen použít barevné akcenty, ale také vymalovat všechny stěny v barvách, které uklidňují, zklidňují a usnadňují usínání.

 

Jakým barvám byste se měli v ložnici vyhnout?

V ložnici se vyplatí vyhnout se velmi intenzivním barvám, mezi které patří mimo jiné: sytá červená, fialová, intenzivně oranžová, intenzivně zelená, intenzivně žlutá, tmavě fialová. Tyto barvy mohou podstatně narušit klidné usínání, tato výrazné barvy nás po vstupu do ložnice příliš stimulují. Černá také není vhodná volba do ložnice, protože podporuje poruchy nálady, a studená bílá, která v kombinaci s nevhodným osvětlením namáhá oči a vyvolává úzkost.

souhrn

Barvy ložnice mají významný vliv na naši pohodu a kvalitu spánku. Intenzivní barvy mohou ztěžovat usínání a negativně ovlivnit naši náladu. Jemné a tlumené barvy podporují relaxaci, snižují stres a navozují ospalost, podporují rychlé usínání.

Alternativou k barevným stěnám je univerzální a neutrální bílá. Do ložnice je nejlepší zvolit teplé odstíny bílé, které místnost zútulní. Barvu pak můžete vnést do ložnice díky dekoracím a doplňkům, které vám umožní rychle přizpůsobit aranžmá například měnícím se ročním obdobím.