Při výběru kvalitní matrace máte pravděpodobně dojem, že ji nikdy neušpiníte a budete se z jejích vlastností těšit dlouhá léta. V praxi je to však prostě nemožné. Všechno se zašpiní, a i ty nejlepší materiály mají své hranice trvanlivosti, které určují další roky používání matrace. Jde o přirozený proces, se kterým se setkáváte každý den, ale pamatujte, že o matraci se můžete postarat, abyste zajistili hygienický a zdravý spánek a maximalizovali životnost, jak na to?
Buďte vědomým uživatelem
V první řadě je potřeba si uvědomit, které prvky jsou na opotřebení nejcitlivější. Ochrana je na prvním místě, protože je to vnější kryt, který přichází do kontaktu s prostředím, včetně vaší pokožky. Další věcí je jádro matrace – je sice odolnější vůči nečistotám, ale nemusí být nutně odolné proti nevhodnému používání a deformaci. Za třetí, prostor ložnice, postel a její vybavení vyžaduje pravidelný úklid, zjednodušeně řečeno. Vysávání, mytí, odstraňování skvrn a nečistot jsou běžné činnosti péče, které by měly být prováděny pravidelně.
Už víte, co by mělo upoutat vaši pozornost, a tak se nyní dozvíte detaily, díky kterým získáte úplně jiný pohled a vědomě změníte své návyky. Sluší se dodat, že i ta nejdelší záruka výrobce bude k ničemu, pokud matrace nebude používána a udržována v souladu s doporučeními obsaženými v produktové kartě. Toto je klíčový problém, který by se neměl ignorovat, protože může mít za následek ztrátu záruky a také snížení kvality a pohodlí spánku, a to přece nechcete, že?
Větrání je dobré
Sen o zásadním fyziologickém procesu, díky kterému se lidské tělo může regenerovat. Je to také doba, kdy v těle probíhají různé metabolické změny včetně termoregulace. A to vše souvisí s tělesným zahříváním a pocením. Je to přirozené, takže byste s tím neměli bojovat. Po vydatném spánku se však rozhodně nevyplatí ustlat postel hned po probuzení. Mnohem lepším řešením je otevřít okno a vyvětrat ložnici. Vyplatí se však z matrace sundat peřinu, polštáře a prostěradlo, aby se zvýšila ventilace a proudění vzduchu matrací. Účelem větrání je odpařovat vlhkost a ochlazovat vnitřek matrace. Kapky potu a teplo podporují množení bakterií, plísní a roztočů, které mohou vyvolat příznaky alergie. Nedostatečná ventilace navíc přispívá ke vzniku nepříjemných pachů vyplývajících z množení zmíněných patogenních mikroorganismů. Vyplatí se vysílat každý den, zvláště v létě.
Kromě toho byste neměli zapomínat na odstranění přebytečných věcí z úložného prostoru pod matrací, abyste zajistili dobrou cirkulaci vzduchu, protože nejvíce vlhkosti se hromadí ve spodní části matrace. Navíc se vyplatí matraci vyndat z postele a vyvětrat ji na balkoně či terase na slunci, aby se urychlila její „regenerace“ a zároveň se zneutralizovaly mikroorganismy.
Změna strany
Bez ohledu na to, zda máte pěnovou, pružinovou nebo hybridní matraci, každá z nich se může neustálým ležením na stejné zóně deformovat. To je zvláště patrné, když tvrdost matrace není přizpůsobena váze spícího člověka – např. matrace, která je příliš měkká pro osobu vážící 100 kg a více. Matrace pak ztrácí elasticitu a na jejím povrchu jsou vidět propadlé oblasti, zatímco pokusy o změnu polohy během spánku mají za následek houpání a nedostatek pohybové izolace. Základem je optimální výběr tvrdosti matrace na váhu uživatele, ale stejně důležitá je změna strany jak ve vertikální (hlava-nohy), tak horizontální (horní dolní) ose. To umožní rovnoměrné rozložení hmotnosti a úlevu od oblastí vystavených neustálému zatěžováním jedné strany. Střídání stran lze opakovat každých pár měsíců, aby matrace správně podpírala vaše tělo po dlouhou dobu.
Ochrana matrace
V závislosti na vašich potřebách a modelu bude dobré koupit topper, vyhrazený chránič nebo obyčejné prostěradlo, které matraci dodá další ochrannou vrstvu. Mechanické opotřebení má významný vliv na životnost výrobku, proto věnujte zvláštní pozornost tomu, abyste nespali přímo na matraci. V této roli skvěle poslouží kvalitní prodyšné prostěradlo nebo zmíněné toppery či chrániče, které fungují jako dobré izolanty. Důležité je, že dodatečná vrstva zabrání tak rychlému ušpinění potahu a jádro matrace získá dodatečnou ochranu proti proležení.
Hygiena materiálu
Nebude divu, když si přečtete, že se potah vyplatí občas vyprat. Navíc dochází k pravidelnému vysávání a okamžitému odstranění skvrn a nečistot, jakmile se objeví. Také nemusíte být odborník, abyste věděli, že matrace absorbuje lidský pot, úlomky epidermis, vlasy a další věci. Zde lze zmínit, že byste se měli vyvarovat jídla v posteli nebo spánek s chlupatými mazlíčky, protože to rozhodně nepomáhá udržovat hygienu matrace. Stejně důležité je pravidelně měnit ložní prádlo a oblečení na spaní. A je dobré jít spát po koupeli a nezapomenout důkladně osušit pokožku a vlasy.
Kontrola základny
I když dodržíte všechna výše uvedená pravidla a matrace není pružná nebo má viditelné nerovnosti, může být příčina v jejím podkladu – např. v rámu nebo roštu postele. Nakonec se může stát, že dojde k poškození rámu, stejně jako může dojít k deformaci nosných prvků konstrukce postele a matrace pak přestane plnit svou roli. Zde máte další potvrzení, že se vyplatí vyměnit rám a provětrat matraci, protože při těchto činnostech nahlížíte dovnitř postele a můžete vždy posoudit stav těchto prvků.
Shrnutí
Pečlivá péče o vaši matraci je nezbytná, abyste si ji mohli užívat po mnoho let. Suma sumárum, nejdůležitější je matraci větrat, což jí umožňuje zachovat jádro a potah v optimálních podmínkách – bez bakterií, plísní a roztočů. Neméně důležité jsou samozřejmě i další činnosti, protože umožňují plnou péči o stav a hygienu matrace. Se základními znalostmi o spánkové hygieně a údržbě matrace si zajistíte kvalitnější spánek a delší životnost matrace. Někdy stačí mírně změnit své každodenní návyky nebo přidat pár malých návyků, abyste pocítili změnu k lepšímu. To je důležité pro každou matraci bez ohledu na cenové rozpětí.