Blog

Jak přizpůsobit ložnici spánku během letních veder?

Jak přizpůsobit ložnici ke spánku během letních veder (1)

Letní vedra ztěžují dobrý spánek. Co můžeme udělat pro snížení teploty v ložnici, zlepšení kvality nočního odpočinku a prevenci poruch spánku? Jak připravit ložnici na spánek v tropických vedrech? Naše rada:

Když teplota v ložnici přesahuje 18-20°C, je těžké docílit zdravého a klidného spánku. Letní vedra trápí především obyvatele měst, kde si ani večer nemůžete užít příjemný chládek. Horké ulice, chodníky a budovy vyzařují teplo, což znamená, že větrání ložnice není vždy efektivní způsob, jak zdravě spát.

Teplo v ložnici je jednou z příčin poruch spánku v létě. Při zvýšení teploty se nám špatně usíná, v noci se častěji budíme a začínáme se nadměrně potit. V důsledku toho se ráno probouzíme unavenější, než jsme šli spát, nemáme sílu a energii pracovat, navíc začínáme trpět podrážděností a problémy s koncentrací.

Vedlejším účinkem letních veder, které způsobují poruchy spánku, mohou být například migrénové bolesti hlavy a celková malátnost. Přiměřenou tepelnou pohodu v ložnici by měli zajistit především lidé citliví na vysoké teploty, například lidé se srdečními chorobami, těhotné ženy a senioři. Kromě toho je velmi důležité udržovat správnou teplotu v ložnici kojenců a malým dětem.

Vybavení ložnice, které vám pomůže přežít letní vedra

Výběr správného vybavení ložnice ovlivňuje kvalitu našeho spánku v letních vedrech. V první řadě bychom měli dbát na kvalitu polštářů, matrace a také na výběr správného roštu postele, který zajistí matraci dostatečné odvětrávání. Proudění vzduchu mezi roštem postele a matrací má významný vliv na naši tělesnou teplotu.

Materiály, ze kterých jsou prvky vybavení ložnice vyrobeny, by měly být vzdušné a šetrné k našemu zdraví. Pokud vzduch přes matraci a polštář volně neproudí, zvyšuje se nám tělesná teplota a více se potíme. Vyplatí se používat doplňky, které chrání matraci před vlhkostí a nečistotami, například speciální chránič, díky kterému zlepšíme komfort spánku a prodloužíme životnost matrace.

Skvělým způsobem, jak se vypořádat s letními horky, jsou například moderní polštáře, které mají chladivé vlastnosti. Navíc se vyplatí seznámit se s nabídkou luxusních matrací s termoregulací. Tuto funkci splňují hybridní modely z řady Microsac španělského výrobce Gomarco – Queen, Tiffany a Moet. Každý z nich má mimo jiné: 9 komfortních zón, vrstvu inovativních PCM chladicích kapslí, přizpůsobení termiky sezóně a vysokou hustotu pružin a přírodních materiálů (organická bavlna).

Jaké bude povlečení ideální na léto? V létě je nejlepší lehká podestýlka. Efekt příjemného chladu zajistí například povlečení bavlněného saténu. Pokud vás letní přikrývka nadměrně zahřívá, můžete se přikrýt pouze prostěradlem.

Před spaním si dejte vlažnou sprchu, která vám pomůže snížit tělesnou teplotu.

Jak snížit teplotu v ložnici?

Problém vysoké teploty v ložnici lze vyřešit několika způsoby. Jedním z nich je omezení přílivu slunečního záření do domu či bytu. K tomuto účelu se používají vnější a vnitřní okenní žaluzie a závěsy. Výběr správného řešení není jen otázkou financí, ale také možností instalace například venkovních předokenních rolet. Osvědčeným řešením jsou vnitřní okenní žaluzie, které zatemňují místnost odrazem slunečních paprsků.

Ložnici bychom měli větrat brzy ráno a pozdě večer, i když je venku ještě poměrně vysoká teplota. Čerstvý vzduch zlepšuje pohodu a umožňuje vám vyhnout se mj. nadměrné vlhkost v místnosti.

Dalším způsobem snížení teploty je použití klimatizace nebo přenosného ventilátoru, ale … chladicí zařízení se nedoporučují do dětských pokojů nebo pro osoby citlivé na průvan.

Shrnutí

Kvalitní vybavení ložnice, které zajišťuje správné větrání a termoregulaci, je nejlepší cestou ke zdravému a klidnému spánku v letních vedrech. Díky správně vybraným produktům do ložnice se postaráte nejen o správnou podporu páteře a celkové zdraví, ale také zvýšíte komfort spánku díky inovativním materiálům, které poskytují dlouhotrvající chladivý efekt, zlepšují ventilaci a pomáhají regulovat tělesnou teplotu.