Blog

Jak výběr matrace ovlivňuje naše zdraví?

Jaká matrace zajistí zdravý, regenerační spánek

Může matrace ovlivnit naše zdraví? Absolutně! V posteli trávíme 1/3 dospělého života, proto musíme zajistit, aby naše tělo mělo ty správné podmínky pro účinnou regeneraci. Co byste měli zvážit při výběru matrace? Jaká jsou rizika na nevhodně přizpůsobeném podkladu? Vysvětlujeme.

Kvalita a délka spánku ovlivňuje naše fyzické i duševní zdraví. Výběr správné matrace je velmi důležitý pro lidi všech věkových kategorií. Zajímavé je, že naše potřeby a i spánek se v různých fázích života mění, a proto bychom měli nezapomínat na výměnu matrace, a to nejen kvůli jejímu opotřebení.

Výměna matrace může být nezbytná, když přibíráme nebo snižujeme tělesnou hmotnost, stejně jako když začínáme pociťovat neduhy.

Při výběru matrace často děláme chyby. Souvisí například s přesvědčením, že komfort a pohodlí poskytuje pouze měkká matrace a další nepravdivé informace, které se předávají z generace na generaci.

Víra v mýty o výběru matrace nás může vážně zranit, proto stojí za to dozvědět se více o pravidlech pro výběr postele, rámu, matrace, polštářů a doplňků.

 

Takové jsou důsledky, pokud spíte na nesprávné matraci

Nevhodně zvolená matrace zvyšuje riziko vzniku vad držení těla a také:

  • přispívá k nadměrné zátěži svalového systému,
  • brání krevnímu oběhu,
  • zabraňuje účinné regeneraci organismu,
  • podporuje časté noční buzení,
  • způsobuje bolest a ztuhlost svalů,
  • znesnadňuje zaujmout pohodlnou polohu během spánku a převracet se ze strany na stranu

Pokud se po probuzení dostaví ztuhlost zad, bolesti svalů, hlavy a únava, stojí za to přemýšlet o koupi matrace, která bude ušitá na míru našim individuálním potřebám.

 

Jaká matrace zajistí zdravý, regenerační spánek?

V ložnici musí být podmínky, které usnadňují noční regeneraci organismu. Základem zdravého spánku je vybavení ložnice, které by mělo odpovídat našim individuálním potřebám.

Rám a rošt postele umožňují stabilní uspořádání matrace, která by měla našemu tělu poskytovat odpovídající oporu. Ne méně důležitý je výběr ergonomického polštáře, který bude správně podepírat hlavu a krční páteř, a také příslušenství zlepšující komfort a hygienu.

 

Co byste měli vědět před nákupem matrace?

Zdravá páteř není to samozrejmost. Přirozené zakřivení páteře umožňuje správně rozložit zátěž působící na tělo. Pokud zvolíme příliš měkkou matraci, prohloubí se zakřivení páteře, což může mít za následek rozvoj vad držení těla.

Příliš tvrdá matrace ničí bezpečné zakřivení páteře, což také podporuje vznik závažných onemocnění. Nepřirozené zakřivení páteře navíc způsobuje poruchy fungování vnitřních orgánů a zhoršuje náš zdravotní stav.

Vyplatí se vědět, že dobře zvolená matrace by měla mít stupeň tvrdosti přizpůsobený naší tělesné váze, díky čemuž zabrání nadměrnému zaboření a také neduhům, které jsou se spaním na příliš tvrdém povrchu spojené.

 

Pro většinu lidí, jejichž tělesná hmotnost se pohybuje mezi 60-80 kg, je ideálním řešením středně pevná matrace. Komfort spánku lze upravit výběrem oboustranné matrace s různým stupněm tvrdosti.

Měkké matrace jsou dobrou volbou pro osoby, jejichž tělesná hmotnost nepřesahuje 60 kg; tvrdé matrace jsou určeny pro osoby, jejichž tělesná hmotnost přesahuje 80 kg. Stojí za to vědět, že některá onemocnění si mohou vynutit výběr matrace s ohledem na jiná kritéria.

Správně zvolený stupeň tuhosti matrace umožňuje dát páteři do přirozené polohy a zároveň ulevit svalům a kloubům. Nejlepším řešením je matrace se 7 komfortními zónami, která poskytuje optimální oporu každé části těla. Díky zónovému rozložení tlaku na matraci se vyhnete nadměrnému svalovému napětí a poruchám prokrvení, které se projevují nočními křečemi v lýtkách.

Na stav našeho zdraví má vliv nejen stupeň tvrdosti matrace, ale také druh materiálů, ze kterých byla vyrobena. Dobrou volbou je pořízení antialergické matrace, která reguluje tělesnou teplotu a zajišťuje dostatečné větrání a rychle odvádí vlhkost.

Pro ochranu povrchu matrace, který ji chrání před nečistotami, vlhkostí a mechanickým poškozením, se vyplatí používat chránič matrace.

 

Souhrn

Matrace, která je správně vybrána pro naše individuální potřeby, zlepšuje kvalitu spánku, což se promítá do našeho celkového zdraví. Díky kvalitnímu vybavení ložnice si můžeme dopřát zdravý, klidný a pohodlný spánek, který zajišťuje optimální regeneraci organismu.

A co víc, výměna matrace může mít významný vliv na naši pohodu tím, že ůlevi chronickou bolest vyvolávající svalové napětí, bolesti kloubů, závratě a bolesti hlavy a také chronickou únavu.

Při výběru matrace je třeba zohlednit její typ, stupeň tvrdosti, materiály, ze kterých byla vyrobena, a také použití technologických řešení zlepšujících komfort a pohodlí spánku.

Related Posts