Blog

Jakou matraci zvolit při problémech s páteří?

Jakou matraci zvolit při problémech s páteří?

Problémy s páteří postihují stále větší procento lidské populace a ztěžují život nejen dospělým, ale i dětem a dospívajícím. Mezi nejčastější příčiny problémů s páteří patří: sedavý způsob života, nadváha, nesprávné držení těla při sezení a chůzi, stejně jako spánek na špatně padnoucí matraci. Stojí za to vědět, že matrace vhodně zvolená pro vaši tělesnou váhu, výšku a zdravotní stav zajišťuje nejen zdravý spánek, ale také chrání páteř před rozvojem nemocí a podporuje jejich léčbu.

Výběr matrací je obrovský. Totéž platí pro postele, rámy postelí, polštáře a doplňky. Problém je v tom, že je těžké vybrat vybavení ložnice, které bude splňovat naše individuální potřeby a očekávání. Nevhodná nákupní rozhodnutí se často promítají do kvality a účinnosti spánku a zdraví páteře dětí, dospívajících i dospělých.

Jakých chyb se při výběru matrace nejčastěji dopouštíme?

Mezi nejčastější chyby, které zvyšují riziko vzniku onemocnění páteře, patří spaní na příliš měkké nebo příliš tvrdé matraci a matrace, která neposkytuje stabilní oporu těla v různých zónách. V důsledku toho začínáme po probuzení pociťovat bolest a ztuhlost zad a také máme potíže s prováděním každodenních činností, které vyžadují ohýbání a narovnávání. Velmi často onemocnění páteře souvisí s krční páteří, kterou přetěžujeme, když spíme na nesprávně zvoleném polštáři. Špatné postavení hlavy během spánku způsobuje mikro poškození a přispívá k rozvoji degenerativních změn. Příznaky často uváděné pacienty, které mohou naznačovat problémy s krční páteří, zahrnují bolest hlavy, závratě a tinitus.

Na co si dát pozor při nákupu nové matrace abychom se vyvarovali potížím s páteří?

Čím dříve jsou problémy s páteří odhaleny, tím větší je šance, že díky vhodné rehabilitaci a používáním mj. správně vybranou matraci se vám podaří zastavit rozvoj onemocnění.

Lidé, kteří pociťují bolesti nebo trpí jinými problémy s páteří, by se měli poradit s lékařem a fyzioterapeutem. Specialista vám poradí, jakou matraci použít v závislosti na vašem individuálním zdravotním stavu.

Základním kritériem pro výběr matrace pro člověka s onemocněním páteře jsou především správné parametry, mezi které patří:

  • přiměřená elasticita plochy na spaní – matrace by měla poskytovat optimální oporu tělu v každé své části, zabraňovat nadměrné zátěži a správně rozkládat tlak;
  • stupeň tvrdosti – je mýtem, že zdraví lidé by měli volit měkké matrace a lidé se špatnou páteří by měli volit tvrdé matrace. V mnoha případech nesprávný stupeň tvrdosti matrace způsobuje rozvoj onemocnění páteře, např. vad držení těla. Nejdůležitějšími kritérii pro výběr stupně tvrdosti matrace jsou tělesná hmotnost a výška;
  • odolnost proti deformaci – kvalitní matrace jsou odolné proti deformaci, díky čemuž se lépe přizpůsobí tvaru těla, zaručí zdravý a klidný spánek po dlouhou dobu.

Design Ložnice nabízí jen ty nejkvalitnější produkty, které promění vaši ložnici v oázu klidného spánku a účinné regenerace. Nabízíme matrace různých stupňů tvrdosti, klasické i profilované polštáře nezbytné pro udržení správné polohy krční páteře a další produkty zlepšující komfort spánku a podporující účinnou regeneraci.

Pro lidi, kteří trpí problémy s páteří, doporučujeme kvalitní pěnové matrace italské značky MollyFlex, např.:

  • pěnová matrace GIOTTO MEMORY, která zajišťuje nejen správnou oporu páteře v každé poloze, ale také zajišťuje spánkovou hygienu;
  • pěnová matrace FABIOLA, která podporuje proces regenerace a revitalizuje tělo;
  • Pěnová matrace SILVER FRESH, která zaručuje pohodlí a komfort odpočinku, poskytuje dokonalou oporu těla a usnadňuje změny polohy.

Všechny matrace značky MollyFlex jsou produkty vytvořené s ohledem na dobré zdraví páteře a účinnou regeneraci, které pozitivně ovlivňují kvalitu a pohodlí spánku. V našem showroomu, který se nachází v Galerii MODO v Průhonicích, si můžete nechat poradit od zkušených prodejců a matraci si před koupí vyzkoušet.

Shrnutí

Páteř je vystavena četným zátěžím, které nesouvisejí pouze s prací či sportem, ale také se spánkem. Správně zvolená matrace výrazně přispívá ke snížení rizika bolestí a dalších onemocnění páteře a také podporuje proces léčby, pomáhá předcházet zhoršení onemocnění.

Při výběru matrace pro nemocné je nejlepší poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem, který vám poradí, jakou tvrdost matrace bude vyhovovat vašemu individuálnímu zdravotnímu stavu.