Blog

Je tvrdá matrace nejzdravější? Boříme mýty

tvrdá matrace nejzdravější

Stupeň tuhosti matrace ovlivňuje kvalitu a komfort spánku. Často můžete slyšet, že nejlepším řešením je pevná matrace. To je mýtus, kterému bychom neměli věřit. I když se dříve doporučovalo spát na tvrdé podložce, aby se zabránilo vzniku onemocnění páteře, nyní fyzioterapeuti a odborníci pomáhají vybrat matraci podle držení těla, věku, váhy a predispozice tak, aby co nejlépe podporovala a regenerovala tělo během spánku.

Trh s matracemi rok od roku roste. Vznikají nové materiály a technologie, díky kterým se můžeme postarat nejen o komfort a pohodlí spánku, ale také o celkové zdraví, a i zdraví páteře.

Co je důležité – lidé s různými nemocemi by se měli poradit s fyzioterapeutem, který pomůže přizpůsobit matraci individuálním potřebám. Stojí za to vědět, že stupeň tuhosti matrace ovlivňuje nejen zdraví páteře, ale m.j. fungování svalového a oběhového systému.

Volba stupně tuhosti matrace má nejen zajistit pohodlí při spánku, ale důležitým kritériem je stabilní opora těla, udržení páteře ve správné poloze, prevence nadměrného svalového napětí a poruch prokrvení během spánku.

Tvrdší matrace se doporučuje např. pro osoby s vyšší tělesnou hmotností nad 80 kg a osoby, které mají problémy se zaujetím pohodlné polohy během spánku, protože trpí onemocněním pohybového aparátu. Nebo pro sportovce, ležící ve spánkové poloze na zádech.

Pokud člověk s nízkou tělesnou hmotností, který nemá indikace k používání tvrdé matrace, spí na příliš tvrdém povrchu, může se u něj objevit křeče v lýtkách, které jsou spojené s poruchami krevního oběhu a bolesti svalů. Příliš tvrdá matrace navíc neprospívá zlepšení účinnosti noční regenerace, zatěžuje vysokým tlakem klouby, zvláště při poloze na boku.

 

Jaká je dokonalá matrace?

Postel, rošt, matrace, stejně jako polštář a doplňky by měly být přizpůsobeny našim individuálním potřebám. Výběr stupně tuhosti matrace je ovlivňuje mimo jiné:

  • věk,
  • zdraví,
  • tělesná hmotnost,
  • vzrůst,
  • životní styl.

Při hledání optimálního řešení pro zdraví se vyplatí věnovat pozornost nejen stupni tvrdosti matrace, ale také materiálům, ze kterých byla vyrobena. Pěnové matrace, pružinové matrace a hybridní matrace se liší svými vlastnostmi.

Dokonale sladěná matrace je matrace, která poskytuje správnou oporu tělu v jakékoli poloze, nebrání změně poloh a během spánku se přizpůsobí tělu.

 

Pro koho je měkká matrace určena?

Měkká matrace je dobrou volbou pro děti, dospívající a dospělé s hmotností do 60 kg, pokud zdravotní stav nevyžaduje použití matrace s vyšším stupněm tvrdosti.

 

Pro koho je středně pevná matrace určena?

Osoby s hmotností 60-80 kg by měly volit středně tvrdé matrace. Středně tvrdé matrace jsou řešením, které vám umožní vyhnout se nadměrnému propadání matrace pod váhou vašeho těla. Špatně vybraná tuhost matrace je příčinou toho, že se ráno probouzíte nedostatečně odpočatí a bolí vás klouby, je to spojené se spaním na příliš tvrdém povrchu.

 

Pro koho je tvrdá matrace určena?

Tvrdou matraci by měli používat lidé s vyšší tělesnou hmotností, která způsobuje deformaci měkkých a středně pevných matrací vlivem tlaku. Dále sportovci s vypracovanými svaly, spící pouze na zádech. Tvrdá matrace je dobrou volbou i pro lidi, kteří kvůli výskytu různých onemocnění musí používat matraci se zvýšeným stupněm tvrdosti. V takové situaci se vyplatí poradit se s odborníkem a vybrat matraci se statusem zdravotnického prostředku.

Design Ložnice nabízí měkké, střední a pevné matrace vysoké kvality. Produkty dostupné v našem sortimentu se liší nejen stupněm tvrdosti, ale také materiály ovlivňujícími jejich vlastnosti. Nabízíme také polštáře, které poskytují správnou oporu hlavě a krční páteři, a doplňky ovlivňující spánkovou hygienu.

V našem showroomu, který se nachází v Galerii MODO v Průhonicích, si můžete výrobky před nákupem vyzkoušet a využít odborné rady. Vyzkoušení matrace před nákupem vám umožní ověřit, zda bude poskytovat dostatečný komfort během spánku a pomůže vám přizpůsobit stupeň tvrdosti individuálním potřebám a preferencím.

Stojí za to připomenout, že moderní, vysoce kvalitní matrace je investicí na mnoho let, která se přímo promítá do celkového zdraví a pohody.

 

Souhrn

Je mýtem, že používání tvrdé matrace chrání před rozvojem onemocnění páteře. Tvrdá matrace není dobrá volba pro každého! Pokud tvrdou matraci používají lidé s filigránskou postavou, mohou se u nich začít objevovat nepříjemné neduhy. Bolesti svalů a kloubů, křeče v lýtkách a špatná kvalita spánku jsou běžné účinky spánku na příliš tvrdém povrchu.

Místo víry v mýty je lepší nechat si poradit od odborníka a matraci před koupí otestovat, díky čemuž prověříme, zda se správně přizpůsobí tělu a poskytuje odpovídající komfort a pohodlí.