Blog

Jóga pro podporu dobrého spánk i pro začátečníky

nadměrnou nervovou stimulací, chronickými nemocemi, léky, stimulanty a životním stylem, který ovlivňuje mj. rytmus spánku a bdění. Problémy s usínáním a časté noční probouzení by vás měly přimět k pozoru, protože mohou být předzvěstí nespavosti, která brání normálnímu fungování. Jednou z možností, jak zlepšit kvalitu spánku, je jóga, která je dlouhodobě proslulá svým pozitivním vlivem na zdraví.

 Co je jóga?

Jóga je mnohem víc než jen cvičení, které pomáhá zlepšit vzhled vaší postavy a pečuje o vaši fyzickou kondici. Jóga je podle definice duchovní disciplína a jedna z forem alternativní medicíny, která je známá již od starověku a pochází z Indie. Slovo „jóga“ znamená „sjednotit“. Tato praxe kombinuje duchovní, duševní a fyzické prvky a jejím hlavním cílem je obnovit harmonii mezi tělem a myslí. Tato praxe je založena na ásanách, tedy vhodných polohách těla, meditačních a dechových cvičeních, díky kterým můžete zlepšit činnost orgánů a systémů, zbavit se napětí nahromaděného v těle, snížit stres a odpoutat se od rušivých vlivů, může také pomoci navodit noční klid a zmírnit každodenní problémy. Primárním cílem různých stylů jógy je osvobodit se od různých druhů potíží a zlepšit své fyzické i duševní zdraví.

Jak jóga ovlivňuje kvalitu spánku?

Pravidelné cvičení jógy je jednou z možností, jak zlepšit kvalitu spánku a efektivitu noční regenerace. Cvičení jógy zvyšuje hladinu melatoninu, snižuje hladinu kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu, usnadňuje usínání, zabraňuje častému nočnímu buzení a zlepšuje celkovou pohodu po probuzení. Důležité je, že pozitivní vliv cvičení jógy na spánek potvrdily výsledky četných vědeckých studií.

Je dobré vědětvědět, že jóga se ukazuje být užitečná jak pro lidi, kteří trpí poruchami spánku souvisejícími s nadměrnou nervovou stimulací, tak i pro lidi s různými chronickými onemocněními, včetně onemocnění páteře, kardiovaskulárních onemocnění, endokrinních onemocnění a depresí, stejně tak s lidmi trpícími úzkostnými poruchami. Cvičení jógy ovlivňuje celkovou dobu spánku, efektivitu nočního odpočinku a průběh nočních regeneračních procesů. Jde o jeden z osvědčených způsobů, jak se lépe vyspat a přirozeně omezit poruchy spánku různých příčin. Kombinace fyzických cvičení s dechovými technikami a meditací usnadňuje relaxaci těla i mysli, „uklidňuje“ přepjatý nervový systém a pomáhá ovládat emoce, které často znesnadňují klidné usínání.

Cvičení jógy navíc nevyžaduje velké úsilí a drahé vybavení. Díky velké rozmanitosti ásan můžete rozsah fyzických cvičení přizpůsobit svému věku, celkovému zdraví a úrovni fyzické aktivity. Mezi jednoduché ásany, které usnadňují usínání a snižují poruchy spánku, patří:

  • předklon ve stoje (uttanasana)
  • předklon v sedě (pascimottanasana),
  • pes obrácený hlavou dolů (Adho Mukha Svanasana),
  • předklon s široce rozkročenýma nohama (Prasaritta padottanasana).

Souhrn

Cvičení jógy je jedním z osvědčených způsobů, jak zlepšit své zdraví a pohodu. Vědecké výzkumy potvrdily, že systematické cvičení jógy ovlivňuje kvalitu spánku a účinnost noční regenerace a je také účinným způsobem, jak omezit poruchy spánku a podpořit léčbu nespavosti. Cvičit jógu může každý. Rozsah cvičení by měl být přizpůsoben vašemu individuálnímu zdravotnímu stavu a míře fyzické aktivity. Nezbytným doplňkem ásan jsou dechové techniky a meditace, díky kterým můžete obnovit rovnováhu mezi tělem a myslí.