Jak dobře víme, každý rok měníme čas dvakrát – na letní a poté na zimní. Pro nás to znamená, že si nastavíme hodiny o hodinu dopředu nebo dozadu a ve výsledku buď dostaneme hodinu spánku navíc, nebo nám to hodinu odebere. Toto téma vyvolává mnoho kontroverzí a odborníci každým rokem stále více zpochybňují jeho smysl. Jak ale změny ovlivňují naši pohodu? Jsou zdraví prospěšné?
Proč měníme čas a má to smysl?
Právě se nám změnil zimní čas. Ale proč přesně k tomu došlo? Když byl před několika desítkami let představen, hlavním argumentem byla úspora energie. Díky tomu teoreticky spotřebujeme méně světla, což je dobré jak pro naši peněženku, tak pro životní prostředí.
Přechod na letní čas je však chráněn tím, že doba lidské činnosti je lépe přizpůsobena hodinám, kdy svítí slunce.
S odstupem let se však ukazuje, že úspory většinou nejsou vůbec nižší a v létě jsme méně odpočatí.
Přestože je změna času pro Čechy celá běžná, nedodržuje ji ani polovina zemí světa. Ztrácí na významu hlavně v zemích, které leží blízko rovníku.
Co znamená změna času pro naše tělo?
Každý z nás má svůj vlastní cirkadiánní rytmus. Naše tělo je zvyklé v danou dobu vstávat a v tu dobu sníst jídlo. Navíc každý z nás má jiné potřeby ohledně množství spánku. Za zdravou normu se považuje 7–9 hodin. Ale přesto může být pro jednoho člověka 9 hodin stále málo, zatímco pro jiného je 7 hodin zcela dost.
Takto, i když máme možnost spát o něco déle, budeme s největší pravděpodobností stále vstávat ve stejnou dobu jako obvykle.
Jakékoli změny tohoto rytmu jsou proto zdrojem stresu. Mohou nás snadno dezorganizovat, což se promítá do útlumu schopnosti udržet si dostatečnou koncentraci během dne.
Takové situace trápí zejména ty, kteří trpí poruchami spánku – nespavostí nebo nadměrnou spavostí. Neřadí se mezi ně patří ti, kteří pracují na směny.
Jak jsou důsledky změny času?
Pokud máme stanovený denní rytmus, říká nám, kdy vstáváme a kdy jdeme spát. Nasloucháním svému tělu se budeme cítit nejlépe. Změna času je však malou překážkou pro udržení denního rytmu. Nutí nás to přepínat do různých časů. To má pak negativní důsledky jako:
- zvýšený stres,
- podrážděnost,
- zhoršená koncentrace,
- nedostatek energie.
Stále více lidí si stěžuje, že se po změně času cítí hůř. Češi proto začínají tuto myšlenku stále více zpochybňovat a téma se stává ještě kontroverznější.
Jak si můžeme navzájem pomoci?
Reorganizovat svůj den není snadný úkol. Vyvolává to spoustu stresu. Ale i přesto existují způsoby, které nám pomohou zmírnit horší náladu. V první řadě si vytvořte v ložnici skutečnou oázu klidu. Vyberte si pohodlnou matraci, na které budete mít pocit, jako by byla vyrobena přímo pro vás. Pak budete mít jistotu, že vám nic nebude bránit v plné regeneraci.
Takovým modelem může být například Nucol Premium Duo, který je hybridem všeho nejlepšího. Obsahuje vlastnosti modelů Premium Firm a Premium Soft, které zajistí, že váš odpočinek bude též nejvyšší kvality. Dvojitá vrstva NANOSAC však zajišťuje měkkost a elasticitu. Revertop, topper, který lze snadno obrátit, zajišťuje skvělý tepelný komfort v létě i zimě.
Shrnutí
Změna času pro nás představuje určité výzvy. Jak pro naši hlavu, tak pro celé tělo. Nově si organizovat den není nic příjemného a rozhodně nám brání v každodenním fungování. Navzdory tomu, projít touto změnou nemusí být tak těžké, pokud se na ni dobře připravíte, a můžete to udělat tak, že na konci ne proměníte svou ložnici v dokonalé místo k resetování. Pohodlné matrace Nucol od Gomarco jsou testovány týmem Dr. Estivila z prestižní kliniky Dream Clinic v Barceloně. Spánek s nimi je proto pohodlný a zdravý.