Blog

Může vám spánek pomoci vyrovnat se se stresem?

Spánek je nezbytný pro naše zdraví a život. Bylo prokázáno, že lidé, kteří příliš málo spí, jsou náchylnější ke škodlivým účinkům stresu a častěji trpí duševními chorobami. Zdravý, regenerační spánek vám pomáhá vyrovnat se se stresem a hraje důležitou roli při zmírňování jeho negativních dopadů na organismus.

Abychom se vyhnuli rizikům spojeným s chronickým stresem, měli bychom dbát na kvalitu svého odpočinku. V tom pomáhá výběr správného vybavení ložnice a správná příprava na spánek. Postel, rošt, matrace, polštář a doplňky tvoří základ pro zdravý spánek a zásadně ovlivňuje účinnou regeneraci. Kvalitní vybavení ložnice ovlivňuje kvalitu našeho spánku, předchází poruchám spánku. Je důležité vědět, že spánek na nevhodně zvolené matraci zvyšuje nejen riziko vzniku onemocnění páteře, ale i závažných poruch spánku, které brání správnému průběhu nočních regeneračních procesů. Při použití nevhodně zvoleného polštáře se u nás mohou začít objevovat velmi nepříjemné neduhy krční páteře a nervového systému, např. závratě.

Co je to stres a jak ovlivňuje kvalitu života?

Stres jsou podněty a procesy přicházející z vnějšího prostředí, které vyvolávají v těle silné reakce. Pod jeho vlivem se vylučují stresové hormony, které ovlivňují průběh biologických reakcí. Je klasifikována jako onemocnění životního stylu.

Stres má destruktivní dopad na celkové zdraví a kvalitu spánku. Stresovaní lidé častěji trpí problémy s usínáním a různými poruchami spánku. V případě vztahu spánku a stresu máme co do činění s tzv začarovaným kruhem – přemíra stresu narušuje klidný spánek a nedostatek spánku zvyšuje hladinu stresu a ztěžuje vyrovnávání se s dopady stresových faktorů na organismus. Pokud nespíme dobře, naše tělo se nemůže plně regenerovat, což ovlivňuje naši celkovou pohodu. Špatná kvalita spánku má za následek podrážděnost, chronickou únavu a nižší toleranci vůči stresu.

Jak zlepšit kvalitu spánku a snížit negativní dopad stresu na organismus?

Pro lepší spánek a snížení stresu můžeme udělat hodně. Denní rituály jsou užitečné, protože vám pomohou uvolnit se po náročném dni a uklidnit se před spaním. Večer se vyplatí vzdát nadměrné stimulace nervové soustavy modrým světlem a také si najít čas na okysličení těla a cvičení v mírné intenzitě. Lehká večeře a vyhýbání se cukru, alkoholu, kofeinu a nikotinu alespoň 3 hodiny před spaním také zajišťuje zdravější a hlubší spánek.

Ložnice by měla být oázou klidu a relaxace. Nejdůležitějším kusem nábytku v ložnici je pohodlná postel. Doporučujeme například elegantní a stylovou čalouněnou postel CRYSTAL značky Visare, která skvěle zapadne do každé ložnice. Postel s čelem poskytuje nejen komfort a pohodlí pro noční odpočinek, ale také vám pomůže relaxovat před spaním, například při čtení knihy.

Je vhodné připomenout, že komfort spánku u tradičních rámů postelí a čalouněných postelí bez úložného prostoru je ovlivněn volbou roštu pod matrací. Vynikající volbou pro každou matraci je nastavitelný rám Senpur Trio, který se přizpůsobí tvaru těla a umožní vám zaujmout pohodlnou polohu při spánku a relaxaci.

Na kvalitu spánku má vliv i výběr matrace a polštáře. Výborným řešením pro většinu ložnic je například pěnová matrace SPLENDID Comfort italské značky MollyFlex se střední tvrdostí, která poskytuje správnou oporu páteři, podporuje regeneraci a udržuje odpovídající spánkové mikroklima. Stabilní oporu pro krční páteř a hlavu zajistí mimo jiné: Polštář VISCO SOJA značky GOMARCO, který udržuje vhodnou teplotu hlavy a krku a podporuje regeneraci těla, usnadňuje uvolnění šíjových a ramenních svalů.

Souhrn

Existuje vztah mezi stresem a kvalitou spánku. Nadměrný stres na jedné straně narušuje klidný spánek a způsobuje mj. nespavost. Na druhou stranu nedostatek spánku je faktorem, který zesiluje příznaky stresu a podporuje rozvoj poruch, včetně: neurotického původu.

Stojí za to vědět, že své tělo v boji proti stresu můžeme aktivně podpořit zajištěním vhodných podmínek spánku a omezením ovlivnitelných faktorů, které jej narušují, například použitím pohodlné matrace a vhodně zvoleného polštáře, díky čemuž zlepšíme kvalitu spánku, protože se nebudeme často v noci budit.