Blog

Na jaký povrch by měla být matrace použita?

na jaký povrch by měla být matrace použita

Aby matrace poskytovala komfort a pohodlí, měla by být používána na vhodném povrchu. Podle typu matrace je potřeba vybrat správný rošt. Jaké konstrukce se používají pro pěnové a pružinové matrace? Jak vybrat rošt k typu rámu postele?

Moderní pěnové, pružinové a hybridní matrace zajistí zdravý, klidný spánek, ale pokud se nepostaráme o výběr správného podkladu, mohou ztratit své vlastnosti.

Rošt nejen podpírá matraci, ale také poskytuje dostatečné odpružení a zabraňuje deformaci matrace. Výrobci matrací doporučují pro své matrace používat určité typy roštů. Vyplatí se dbát na doporučení výrobce, protože použitím nesprávně zvoleného výrobku můžeme matraci poškodit a ztratit možnost její výměny v rámci záruky.

Výběr roštu je důležitý, pokud chceme prodloužit životnost matrace a vyhnout se nepříjemnostem spojeným s její deformací, např. kvůli nedostatku správného odpružení, což snižuje zatížení matrace. Vyplatí se věnovat pozornost nejen typu, ale také kvalitě konstrukce a dalším prvkům vybavení ložnice, jako jsou polštáře a doplňky, protože každý z nich ovlivňuje kvalitu a pohodlí spánku.

Jak vybrat správný podklad matrace?

Výběr roštu matrace zohledňuje jeho přizpůsobení typu matrace a rámu postele. V případě tradičních postelí, čalouněných postelí a kontinentálních postelí se používají mírně odlišné rámy. Samostatnou kategorií jsou produkty s doplňkovými funkcemi, tedy manuálně a elektricky nastavitelné rámy, které nejsou určeny pouze pro rehabilitační lůžka.

Internetový obchod a kamenná prodejna Design Ložnice nabízí ty nejkvalitnější postele, rošty, matrace, polštáře, doplňky a další vybavení ložnic. Doporučujeme vám produkty před nákupem vyzkoušet a využít pomoci a odborných rad našich prodejců.

Na trhu jsou k dispozici následující:

  • rolované dřevěné rámy a pružné dřevěné rámy z pružinových lamel na dřevěném rámu, které jsou určeny pro tradiční postele a čalouněné postele bez úložného prostoru;
  • rošty z pružných lamel na kovovém rámu, které se hodí mj. pro čalouněné postele s úložným prostorem;
  • rošty BOX SPRING, které jsou určeny pro kontinentální postele;
  • Ručně nastavitelné rošty a elektrické rošty.

Lamelové rošty jsou univerzálním řešením pro nejčastěji kupované postele, tedy dřevěné postele a čalouněné postele. Nejlépe je použít lamelový (odpružený) rošt, díky kterému je možné účinně snížit vibrace a správně rozložit tlak na matraci. Rolovací rošty vyrobené z pevných lamel jsou dalším řešením, tyto rošty nepruží a matrace je uložena na pevném podkladu.

Lamelové rošty jsou perfektní volbou, pokud používáte pěnovou matraci. Díky dostatečně širokým mezerám mezi lamelami poskytují lamelové rošty nejen dostatečnou oporu, ale také odvětrávání matrace a prodlužují tak její životnost.

Dřevěné rošty lze použít i pro pružinové matrace, ale v tomto případě by vzdálenost mezi lamelami neměla přesáhnout 6 cm.

Dřevěné rošty v kovovém rámu jsou řešením pro čalouněné postele s úložným prostorem na lůžkoviny. Rám roštu se montuje do rámu postele – pro použití úložného prostoru zvedneme rám, na kterém je matrace umístěna.

BOX SPRING jsou jedním z prvků kontinentálních postelí. Rámy pro kontinentální postele nabízí ideální podklad pro použití pružinových matrací.

Ručně a elektricky nastavitelné rošty jsou k dispozici v mnoha velikostech. Toto řešení funguje např. v případě seniorů, osob dočasně nebo trvale imobilizovaných, ale i osob, které preferují odpočinek na lůžku a chtějí odpočívat v pohodlné poloze.

Na co si dát pozor při výběru matrace?

Při výběru matrace je třeba zvážit kvalitu materiálů, ze kterých je vyrobena. Doporučujeme mj. tradiční pevný rošt, lamelový dřevěný rošt Standard 28 NV, který poskytuje dostatečnou oporu pro matrace o rozměrech od 70×200 do 140×200. Tento rám se vyznačuje vysokou pevností a odolností proti poškození a poskytuje správnou oporu pro všechny typy matrací.

Při hledání konstrukce odolné proti velkému zatížení se vyplatí zvolit rám Senpur Trio Grill, který se skládá ze 45 pružinových lamel a laminovaného rámu. Je ručně nastavitelná v oblasti opěrky hlavy a nohou, což je doporučeno pro všechny typy matrací o rozměrech od 80×200 do 100×200.

Výbornou volbou je také elektrický polohovatelný rám Standard EL s pohonem NK 1, který je odolný i při velké zátěži a lze jej použít se všemi typy matrací o rozměrech od 80×200 do 100×200. Tento rošt ideálně sedí v rámu.