Blog

Pěnová nebo pružinová matrace – jakou zvolit?

Už jste se rozhodli pro koupi své první matrace? Bravo, udělali jste důležitý krok ke zlepšení kvality svého spánku a tím i k péči o své zdraví. Je však třeba vědět, že ne každá matrace je stejná a kromě ceny se jednotlivé modely liší i kvalitou, materiály a způsobem výroby. Jakou matraci zvolit: pružinovou nebo pěnovou?

Na výše uvedenou otázku však neexistuje jednoznačná odpověď a modely obou se od sebe výrazně liší. Stejně jako se lišíme my – každý člověk cítí tvrdost nebo měkkost jinak, má jinou stavbu těla, váhu a výšku.

Pružinové matrace

Slušná pružinová matrace by měla mít alespoň 250 pružin na metr čtvereční plochy; čím větší počet, tím více opěrných bodů má naše tělo k dispozici. Vložit štítek (Alt+1)Neméně důležitým parametrem je výška pružin; vyšší pružiny (16-18 cm, jako jsou pružiny používané v matracích Gomarco) jsou pružnější, lépe reagují na tlak a hlavně mají delší životnost a vyšší nosnost.

Při nákupu pružinové matrace by se měly zvažovat v podstatě pouze taštičkové a vícepáskové matrace. Nejčastěji jsou vybaveny zónami tvrdosti, což znamená možnost nepřímého přizpůsobení tvaru jejich povrchu hmotnosti a tlaku jednotlivých částí našeho těla. Jak název napovídá, každá pružina je umístěna v samostatné kapse. Na trhu jsou také bonellové matrace, jejichž jedinou výhodou se může zdát nízká cena. Ohýbají se však pouze na povrchu, a proto se dostatečně nepřizpůsobují tělu, navíc mají charakteristický houpavý efekt.

Pěnové matrace

Druhým typem matrací jsou pěnové matrace. Jejich velkou výhodou je téměř nekonečný počet opěrných bodů, který je u pružinových matrací dán… no, počtem pružin. To vše samozřejmě za předpokladu, že si pořídíte matraci správné kvality.

Nejoblíbenějším řešením je kombinace vysoce pružných pěn (jako základ) a termoelastických pěn (Visco; jako komfortní vrstva). Z prvních jmenovaných jsou na předním místě řešení výrobce pěnových matrací Mollyflex, tedy Polilatex nebo Newlatex. Díky jejich obohacení kaučukovým mlékem je jimi vybavená matrace pružnější a má delší životnost; má také vlastnosti zabraňující rozvoji roztočů, mikroorganismů a plísní. Pokud jde o termoelastické pěny, vynikajícími možnostmi jsou Visco Pneumatic a Waterlily. Poskytují optimální oporu páteři a snižují tlak na tělo, zlepšují krevní oběh, a tím zabraňují necitlivosti končetin a snižují svalové napětí. Jejich další předností je otevřená buněčná struktura, která zvyšuje prodyšnost matrace, její reakci na tlak a její životnost.

Tolik teorie – je čas na praxi. Pokud si chcete vybrat tu nejlepší matraci, nezbývá Vám nic jiného než navštívit prodejnu, která nabízí široký sortiment výrobků a jednotlivé typy matrací organolepticky otestuje.