Blog

Proč chceme v zimě více spát?

Roční období ovlivňují naši pohodu. Na jaře ožíváme, využíváme prvních slunečních paprsků, v létě kveteme, sršíme energií, na podzim zpomalujeme a v zimě jsme letargičtí a potřebujeme více odpočinku. V závislosti na množství slunečního záření během kalendářního roku se naše pohoda dramaticky mění. Proč chceme v zimě více spát?

Krátké dny, nízká okolní teplota a nedostatek přirozeného světla znamenají, že mnoho lidí by chtělo přečkat zimní období v pohodlné posteli. Zvýšená spavost v zimě je fyziologická reakce související s vylučováním spánkového hormonu, jehož hladina se v těle zvyšuje, když se setmí.

Jak zima ovlivňuje vaše biologické hodiny?

Biologické hodiny regulují načasování jednotlivých procesů v lidském těle. Biologické hodiny fungují podle cirkadiánního rytmu, ale často do jejich práce zasahujeme, například tím, že chodíme spát příliš pozdě. Fungování biologických hodin úzce souvisí s vylučováním spánkového hormonu melatoninu. Vylučování spánkového hormonu je ovlivněno světlem dopadajícím do našich očí. Pokud je toho hodně, nechce se nám rychle spát.

Můžete si všimnout, že ve slunečných zimních dnech jsme méně ospalí a mj. odpoledne nezažíváme pokles energie. K nadměrné ospalosti také nedochází, když pobýváme v jasně osvětlených místnostech. Na druhou stranu stačí, aby se obloha zakryla silnou vrstvou mraků nebo se posadíte do náladově, intimně osvětlené místnosti a začínáme bojovat s ospalostí, která nás přemáhá. V takových situacích sníme o tom, že jsme v ložnici, lehneme si na pohodlnou matraci, zabalíme se do teplé peřiny a alespoň na chvíli zavřeme oči, ale… šlofíky přes den, i když si je můžeme dovolit, nemusí být dobrým řešením, protože příliš mnoho spánku přes den je přímou cestou k problémům se spánkem v noci.

Druhým faktorem, který způsobuje, že v zimě potřebujeme více spánku, je nízká okolní teplota. Prochladlé tělo potřebuje vhodné podmínky pro regeneraci, kterou poskytuje hluboký spánek.

Stojí za zmínku, že zvýšená potřeba spánku během dne může souviset i s nedostatkem dostatečného odpočinku v noci. Správný počet hodin spánku vždy neumožňuje tělu efektivně regenerovat.

 

Jak se vyhnout ospalosti, která narušuje normální fungování?

Zvýšená potřeba spánku v zimě může být velmi nepříjemná, zvláště když například naše práce vyžaduje neustálou pozornost a koncentraci. Klíčem ke kvalitnímu spánku je výběr vybavení ložnice, tedy postele, rámu, matrace, polštáře a doplňků, které nám umožní dopřát si zdravý a klidný spánek. Kvalitu spánku navíc ovlivňuje i mikroklima místnosti, ve které spíme.

Pro spánek se vyplatí zajistit vhodnou teplotu a vlhkost vzduchu a těsně před spaním ložnici vyvětrat.

Design Ložnice nabízí ty nejkvalitnější prvky vybavení ložnice, které Vám pomohou zajistit zdravý spánek a účinnou regeneraci Vašeho těla. Doporučujeme otestovat naše produkty v našem showroomu v Galerii MODO v Průhonicích a využít rady našich odborníků. Naše nabídka zahrnuje matracemi zhotovenými na míru různým potřebám. Naše matrace pomáhají pečovat o zdraví páteře a omezují běžné příčiny problémů se spánkem.

Pro lidi, kteří mají problémy s usínáním kvůli vysokým okolním teplotám, doporučujeme středně tvrdou pěnovou matraci Nuvola Lusso italské značky MollyFlex, která zabraňuje přehřátí organismu. Inovativní technologie gelových mikrokapslí umožňuje pěně Visco i-fo@m absorbovat teplo lidského těla.

Vynikající volbou pro lidi, kteří spí lehce a budí se díky pohybům partnera, je luxusní hybridní matrace Supreme Soft španělské značky GOMARCO. Matrace Supreme Soft poskytuje nejen správnou oporu páteři, zlepšuje regeneraci svalů a zlepšuje kvalitu spánku, ale také dokonale izoluje pohyby druhé osoby a zabraňuje přenosu vibrací.

Je vhodné připomenout, že kvalitu spánku ovlivňuje nejen výběr matrace, ale také postele, která umožňuje plně využít vlastnosti moderních matrací. Doporučujeme čalouněnou postel ALLESIO značky Bed Design, která se skvěle hodí do různých interiérových aranžmá a lze ji navrhnout podle vašich potřeb a vytvořit tak jedinečný kus nábytku.

 

Shrnutí závěrem

Větší ospalost v zimě je normální reakcí těla na méně světla dopadajícího do očí, které reguluje vylučování spánkového hormonu. Pocit ospalosti umocňuje nízká okolní teplota. Na naši pohodu má vliv i účinnost noční regenerace, která může být narušena, pokud například používáme nevhodně zvolenou matraci nebo trpíme různými poruchami spánku.

Zimní únavu lze lépe překonat zajištěním kvalitního a zdravého spánku. I když je to obtížné, vyplatí se vzdát se spánku během dne, který může problémy se spánkem ještě zhoršit.