Blog

Proč je spánek tak důležitou součástí našeho života?

Regenerační spánek je základem dobrého zdraví a pohody. Často na to zapomínáme, což vede ke zhoršení kvality života. Dbáme-li na správné množství a kvalitu spánku, můžeme předejít vzniku mnoha onemocnění a získat energii potřebnou k tomu, abychom mohli čelit výzvám každodenního života. Jak spánek ovlivňuje lidské tělo? Jaké jsou vedlejší účinky nedostatečného spánku? Vysvětlujeme.

Spánek je fyziologický stav, který umožňuje tělu regenerovat a připravit se na náročné každodenní úkoly. Bohužel spíme stále méně, což souvisí mimo jiné s rychlým životním tempem. Nedostatek spánku je jednou z častých příčin zhoršení celkového zdravotního stavu i poruch nálady. Co můžete udělat, abyste se konečně vyspali? Celý den strávený v posteli Vám nezaručuje uložení spánku do zásoby. Často se po takovém „maratonu“ vyspávání cítíme ještě unavenější. Pokud jde o spánek, nezáleží jen na jeho množství, ale především na jeho kvalitě, proto se vyplatí věnovat pozornost tomu, na čem spíme, a naší spánkové hygieně.

Spánek a celkový zdravotní stav

Tmavé kruhy pod očima, bledá pleť, smutný obličej a shrbená postava – snadno poznáte člověka, který se právě špatně vyspal. I mírný nedostatek spánku způsobuje, že naše tělo přestává správně fungovat.

Spánek potřebujeme k regeneraci těla. Jeho dočasný nedostatek je rozhodně méně škodlivý než chronický nedostatek, který je mimo jiné spojen se spaním na nepohodlné matraci. Podle zákona bychom měli spát minimálně 8 hodin denně, ale stejně důležitý je i kvalitní spánek. Vliv na to má správná opora páteře a snížení nepohodlí spojeného s používáním špatně padnoucího polštáře a přikrývky, ale i vliv dalších faktorů, např. příliš vysoké teploty v ložnici.

Absence dostatečného množství a kvality spánku má mimo jiné za následek:

  • poruchy fungování nervového systému,
  • poruchy pohybového aparátu,
  • poruchy fungování hormonální soustavy,
  • poruchy imunitního systému,
  • zpomalení metabolismu.

Když spíme příliš málo, rychle pocítíme nedostatek energie a motivace k činnosti a zjistíme, že je obtížné soustředit pozornost na naše aktivity. Nezvládání stresu, nervozita a rychlá únava jsou dalšími vedlejšími účinky nedostatku spánku, stejně jako jeho špatná kvalita.

Spánek a tělesná i duševní pohoda

Spánek zajišťuje regeneraci těla i mysli. Během nočního odpočinku probíhá řada biologických procesů, které stimulují růst buněk, usnadňují jejich obnovu a také potlačují faktory, které negativně ovlivňují naše zdraví, například stres. Nemůžeme se dobře vyspat, když je naše tělo stále ve stavu pohotovosti, protože po ulehnutí do postele pociťujeme nepohodlí. Nevhodně zvolená matrace je velmi častou příčinou chronického nedostatku spánku, který postupně vede ke zhoršení naší fyzické i psychické kondice. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek a každodenní problémy výrazně zvyšují riziko neurózy a deprese.

Jak spát, abyste se konečně dobře vyspali?

Především bychom se měli pohodlně vyspat a mít na paměti, že ložnice je místnost v domě nebo bytě, jejímuž vybavení je třeba věnovat velkou pozornost. Nejdůležitější je zdravá, moderní matrace, například pěnová, která poskytuje páteři správnou oporu. Kromě toho bychom měli dbát na výběr správných polštářů a přikrývek pro naše potřeby. A co když budeme spát na rozkládací nebo rohové pohovce? Pokud chcete zdravě a blahodárně spát, je nejlepší volbou tradiční nebo moderní postel s matrací na míru, ale existuje i alternativa, a tou je kvalitní podkladová matrace. Špičkové matrace se vyrábějí v mnoha různých druzích – najdete zde pružinové, matrace i specializované matrace s označením zdravotnického produktu.

Shrnutí

Spánek je základní fyziologickou činností. Jeho nedostatek poškozuje zdraví a má vliv na vznik poruch ve fungování orgánů a systémů. Chronický nedostatek spánku je častým problémem osob všech věkových kategorií. Zlepšit kvalitu spánku lze výběrem správné postele, matrace, polštáře a přikrývky. Rádi Vám usnadníme nákup výrobků na míru – v našem obchodě je k dispozici pouze nábytek do ložnice nejvyšší kvality, abyste mohli využívat výhod každé minuty spánku.