Blog

Teplota v ložnici – jaká je nejvhodnější pro správný spánek?

Teplota v ložnici – jaká je nejvhodnější pro správný spánek?

Kvalitu spánku ovlivňují různé faktory. Jedním z nich je teplota vzduchu. Správná teplota v ložnici nejen usnadňuje usínání, ale také zlepšuje noční regeneraci a snižuje riziko poruch spánku. Jaká teplota by měla být v ložnici? Jak zajistit komfortní teplotu při spánku? Dáme vám tip!

Jak teplota v ložnici ovlivňuje kvalitu odpočinku?

Chcete-li si užít zdravý spánek, musíte se naučit trochu více o fyziologii těla během spánku. V noci probíhají v lidském těle různé biologické procesy, včetně regenerace poškozených buněk a tkání. Teplota lidského těla v noci klesá až o 1°C, což souvisí se zpomalením fyziologických funkcí. Nevhodná teplota v ložnici narušuje průběh regenerace v noci a způsobuje mimo jiné zkrácení fáze hlubokého spánku. Doporučená délka hlubokého spánku pro udržení dobrého zdraví a pohody je 160–240 minut za noc.

Pokud je v ložnici příliš teplo, zvyšuje se Vaše tělesná teplota a objevují se problémy se spánkem a nadměrné pocení. Kromě toho může přehřátí těla během spánku způsobit mimo jiné i poruchy imunitního systému a endokrinního systému. Měli byste však vědět, že i příliš nízká okolní teplota, která nutí tělo se zahřívat, má stejně negativní dopad na zdraví a pohodu. Spánek při nízké teplotě může zahrnovat mimo jiné problémy s náhlými výkyvy krevního tlaku.

Užít si zdravý spánek usnadní použití moderního vybavení ložnice, které pomáhá udržovat vhodnou tělesnou teplotu během spánku. Matrace, polštáře a doplňky díky inovativním technologickým řešením a zdravotně nezávadným materiálům účinně regulují tělesnou teplotu, pomáhají udržovat kontinuitu spánku a předcházejí problémům noční regenerace.

Jaká teplota by měla být v ložnici?

Teplotní rozsah, který zajišťuje zdravý spánek, je poměrně široký. Doporučená teplota spánku pro dospělé je 16-19°C. O něco vyšší teplota by měla být v ložnicích kojenců a seniorů – optimální podmínky pro spánek v tomto případě zajišťuje teplota 18-20°C.

Dospělí se častěji cítí tepelně pohodlně, pokud je teplota v ložnici 17-18°C. Tato teplota zabraňuje nadměrnému pocení a nezpůsobuje prochladnutí těla, i když používáme tenkou peřinu.
Musíme si však uvědomit, že každý z nás je trochu jiný. Jsou lidé, kteří v létě spí pod zimní peřinou a ráno se probouzejí svěží, a lidé, kteří preferují velmi nízké teploty a v zimě spí pod tenkou peřinou nebo s otevřeným oknem.

Jak zajistit tepelnou pohodu při spánku?

Udržování správné tělesné teploty během spánku můžete zajistit mimo jiné:  pomocí matrace a polštáře, které rychle absorbují teplo vyzařované tělem, odvádějí vlhkost a zajišťují účinnou ventilaci. Příjemný pocit chladu zajistí například přípravky se speciálním gelem, díky kterému si užijete klidný spánek a příjemný osvěžující pocit. Design Ložnice nabízí postele, rámy, matrace, polštáře a doplňky, díky kterým můžete přizpůsobit spaní svým individuálním potřebám a které tak zaručují pohodlný spánek.

V ložnici určitě používejte teploměr, díky kterému můžete optimálně regulovat teplotu v místnosti. Pravidelně je potřeba kontrolovat i úroveň vlhkosti vzduchu, která také ovlivňuje kvalitu a komfort spánku. V příliš teplých místnostech klesá vlhkost vzduchu pod doporučenou úroveň 60 %, což mimo jiné způsobuje suché sliznice a noční buzení kvůli kašli, rýmě a pocitu žízně. V nedotápěných místnostech může nastat problém s příliš vysokou vlhkostí, což může mít za následek rozvoj škodlivých plísňových hub a to samozřejmě také nemá pozitivní vliv na zdraví.
Vyplatí se pozorovat své tělo a snažit se přizpůsobit teplotu v ložnici svým individuálním potřebám

Závěrem

Přehřívání i ochlazování organismu během spánku ovlivňuje kvalitu odpočinku. Způsobuje, že se v noci často budíme a máme problémy s usínáním. Doporučená teplota spánku pro dospělé je 16-19°C. Používání moderního vybavení ložnice pomáhá udržovat optimální tělesnou teplotu během spánku, kvalitní materiály rychle odvádí tělesné teplo a absorbují přebytečnou vlhkost, čímž zajišťují tepelnou pohodu v každém ročním období. Moderní vybavení ložnice snižuje nejen nepohodlí spojené s příliš vysokou teplotou vzduchu v místnosti, ale také pocit tepla, který je způsoben další spící osobou.