Blog

Vliv spánku na zdraví srdce

V minulosti byla srdeční onemocnění diagnostikována především u starších lidí. V současnosti jsou tato onemocnění na předních příčkách žebříčku nemocí, které nejčastěji vedou k předčasnému úmrtí a jsou zjišťovány i u mladých lidí. Ovlivňuje nedostatek spánku a jeho špatná kvalita zdraví srdce? Jak vytvořit ideální podmínky pro efektivní regeneraci organismu při nočním odpočinku?

Spánek je nezbytný pro dlouhý život a udržení dobrého zdraví

Zdravý, regeneračně prošpěšný spánek je jedním z faktorů, které ovlivňují celkový stav organismu. Chronický nedostatek spánku, který souvisí například s rychlým životním tempem a nespavostí, stejně jako nízká kvalita nočního klidu, má za následek různé poruchy ve fungování organismu. Ne nadarmo bychom měli strávit 1/3 života v posteli – spánek je nezbytný pro regeneraci buněk a tkání a další biologické procesy, díky kterým mohou naše orgány správně fungovat. Již po pár dnech bez zdravého, regeneračního spánku můžete zaznamenat výrazné zhoršení celkového fyzického i psychického stavu.

Důležité je, že na naše zdraví má vliv nejen nedostatek spánku, ale i jeho špatná kvalita, proto se vyplatí zajistit si správné podmínky pro spánek. Vhodné vybavení ložnice a mikroklima místnosti ovlivňují stav organismu a podporují regeneraci a dpočinek. Pohodlné lůžko, rošt matrace, matrace, polštář a další doplňky umožňují vytvořit správné podmínky pro spánek, díky kterému se tělo může efektivně regenerovat. Velmi důležitá je také vhodná teplota, vlhkost a větrání místnosti, kde spíme.

Spánek a zdraví srdce

Každoročně přibývá pacientů s akutními a chronickými srdečními chorobami, které se dnes řadí mezi civilizační choroby. Specialisté uvádějí několik faktorů, které přispívají ke vzniku ischemické choroby srdeční a zvyšují riziko infarktu, a jedním z nich je nedostatek kvalitního spánku pro správnou regeneraci.

Studie prokázaly, že nedostatek spánku a jeho špatná kvalita zvyšují riziko rozvoje srdečních onemocnění o více než 140 %. Nedostatek dostatečného množství spánku a jeho nízká kvalita navíc zvyšuje riziko infarktu o 70 % u žen, u kterých poruchy činnosti srdečního svalu často nezpůsobují specifické příznaky (tzv. tichý infarkt). Mezi zvláště ohroženou skupinu patří mimo jiné lidé, kteří příliš málo spí, lidé trpící periodickými a chronickými poruchami spánku a také lidé s kolísavým životním stylem, který ovlivňuje rytmus spánku a bdění.

Nedostatek kvalitní regenerace během nočního spánku zvyšuje nejen riziko rozvoje srdečních chorob, ale i onemocnění, která významně ovlivňují stav srdečního svalu, včetně metabolické poruchy, hypertenze, obezity, cukrovky, aterosklerózy a chronických zánětů.

Je důležité vědět, že spánek je důležitým prvkem v prevenci a léčbě srdečních onemocnění u pacientů všech věkových skupin. Díky efektivnímu odpočinku si srdce může „odpočinout“, protože během spánku srdeční sval pracuje pomaleji a krevní tlak klesá.

Příliš dlouhý pobyt v posteli má také negativní dopad na zdraví vašeho srdce. Doporučená doba spánku pro dospělé je 5-8 hodin. Důležitou záležitostí, která ovlivňuje váš celkový zdravotní stav, je účinnost regenerace v noci a účinnost spánku v jednotlivých fázích, které by měly probíhat bez přerušení.

Mezi běžné příčiny poruch v průběhu jednotlivých fází spánku patří nevhodně zvolená matrace a polštář, které způsobují, že se v noci budíme z důvodu neschopnosti zaujmout pohodlnou polohu, vysoké okolní teploty, užívání stimulantů, chronický stres a špatná strava.

Jak zajistit zdravý spánek?

Ke zdravému spánku je potřeba využívat vybavení ložnice vybrané na míru vašim individuálním potřebám, díky kterému si užijete pohodlí a komfort správného nočního odpočinku. Výběr matrace, polštáře a doplňků má obrovský vliv na kvalitu spánku a efektivitu regenerace. Kvalitu spánku ovlivňují mimo jiné také:

  • pevný spánkový režim;
  • lehce stravitelná, zdravá strava;
  • fyzická aktivita;
  • vhodné mikroklima v ložnici;
  • vynechání se stimulantů
  • omezení negativních podnětů, které narušují zdravý spánek (např. modré světlo, stres);
  • relaxace před spaním.

Místnost, kde spíme, by měla mít optimální teplotní a vlhkostní podmínky. Lidé zvláště citliví na různé podněty by měli pamatovat na zatemnění a odhlučnění ložnice. Omezení světelného toku a zvuků jdoucích do místnosti je velmi důležité mimo zejména v případě lidí, kteří např. kvůli své práci spí přes den.

Závěrem

Nedostatek spánku a jeho nízká kvalita se promítají do celkového stavu těla, mimo jiné zvyšují riziko rozvoje onemocnění srdce a oběhového systému. Výzkumy prokázaly, že lidé, jejichž spánek mesplňuje vhodné podmínky pro účinnou regeneraci, mají vyšší pravděpodobnost vzniku ischemické choroby srdeční, srdečních problémů a infarktu myokardu.

Nedostatek spánku a jeho nízká kvalita také zvyšuje riziko vzniku nemocí, které výrazně zatěžují organismus, přispívají k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Do této skupiny onemocnění patří mimo jiné obezita, diabetes, hypertenze a ateroskleróza.

Chcete-li zdravě spát, musíte si zajistit vhodné podmínky pro spánek. Vybavení ložnice i mikroklima v místnosti by měly podporovat efektivní odpočinek a poskytovat správné podmínky pro noční regeneraci organismu. Komfort a pohodlí jsou důležité faktory, které vám pomohou vyhnout se problémům s usínáním a častému nočnímu buzení, které narušuje průběh jednotlivých spánkových fází.

Neméně důležitý je pravidelný časový reřim spánku a životní styl, který by měl podporovat zdravý odpočinek. Kvalitu spánku ovlivňuje i dieta, každodenní fyzická aktivita a večerní rituály, které vám pomohou zklidnit emoce a uvolnit se před spaním.